بازاریابی عصبی راه برای کاهش درد خرید

بازاریابی عصبی راه برای کاهش درد خرید

محققان دریافته اند خرید محصول یا خدمت می تواند قسمتی از مغز را تحریک کند که مرکز درد نامیده می شود، هرچه قدر معامله صورت گرفته ناعادلانه تر باشد مرکز درد در مغز بیشتر تحریک می شود.

طی تحقیقی مشخص شد زمانیکه سوزن در انگشت مخاطب فرو می‌رود دقیقاً همان قسمت از مغز که مربوط به مرکز درد است تحریک می‌شود، یعنی زمانی که شخصی پولی پرداخت میکند همان قسمت از مغزش تحریک می‌شود که سوزن در بدنش فرو می رود، اما نکته مهم مقایسه قیمت کالا و ارزش درک شده از آن است که می تواند میزان تحریک مرکز درد را تحت تاثیر قرار بدهد.

برای مثال فردی حاضر است مبلغ زیادی را برای خرید لوازم جانبی اتومبیل خود هزینه کند در حالی که حاضر نیست مبلغ بسیار کمتری را برای خرید یک ماشین حساب ساده پرداخت کند.

محاسبه میزان ارزش درک شده از محصول در ذهن مخاطب فرایندی بسیار پیچیده است، زمانیکه شخص در حال پرداخت هزینه برای لوازم جانبی اتومبیلش است محاسبه ارزش صندلی های راحت، آیینه‌های برقی، سیستم صوتی و تصویری پیشرفته، سان روف و … برایش بسیار دشور است، بنابراین زمان پرداخت هزینه نمی تواند منصفانه بودن معامله را بسنجد. اما برای خرید یک ماشین حساب بسیار ساده، ارزش بدست آماده قابل اندازه گیری است و چون کارایی ماشین حساب غالباً با سواد ریاضیات شخص قابل دسترس است بنابراین ارزش درک شده کمتر از هزینه پرداخت شده است و شخص حاضر نیست برای خرید آن هزینه کند.

بنابراین مخاطب با مقایسه ارزش درک شده و هزینه پرداخت شده درد کمتری را متحمل می شود. در ادامه راهکارهایی برای کاهش درد خریدار ارائه می شود.

بسیاری از مدیران فکر می کنند راهکارهای بازاریابی عصبی فقط برای برندهای بزرگ با بودجه های زیاد قابل اجراست، در این فصل راهکارهایی برای کاهش درد خرید ارائه می شود که هم برای کسب و کارهای کوچک قابل اجرا هستند و هم هزینه ای در بر ندارد.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *