چگونه بازاریاب خوبی باشیم

چگونه بازاریاب خوبی باشیم

بزرگترین دغدغه هر سازمان توسعه کسب و کار و کسب سودآوری بیشتر از طریق ارائه خدمات و محصولات به گستره وسیع تری از مشتریان می باشد و همین امر نیاز سازمان به یک فرایند بازاریابی مدون و مطابق با نیاز مشتری را پر رنگ تر می نماید. فرایند بازاریابی قبل از اینکه کالایی وجود داشته باشد آغاز و در طول تدارک کالا و پس از عرضه آن نیز ادامه می یابد.
برای تبدیل شدن به یک بازاریاب موفق پس از درک صحیح مفهوم بازار می بایست برنامه بازاریابی دقیق و کاربردی تدوین کنیم.
در این مقاله سعی بر آن است با ارائه اقدام عملی یک برنامه کاربردی بازاریابی ارائه شود.
– ماهیت و مندرجات برنامه بازاریابی
اجرای برنامه های بازاریابی همراه با شگفتی ها و نومیدی های فراوان است که با تدوین صحیح عناصر برنامه بازاریابی و به روزرسانی اطلاعات آن می توان از میزان نا امیدی ها کاست.
بررسی وضعیت کنونی بازار، تجزیه تحلیل فرصت ها و تهدیدها، بررسی اهداف، انتخاب خط مشی صحیح بازاریابی و چگونگی اجرای برنامه عملی اجزای اساسی برنامه بازاریابی می باشد.
– بررسی وضعیت کنونی بازار
این قسمت داده های مناسبی از پیشینه بازار، رقابت، کالا، توزیع و محیط کلان ارائه می دهد. برای درک مناسب از وضعیت کنونی بازار در ابتدا بازار هدف مورد بررسی قرار می گیرد، اندازه و رشد بازار از نظر میزان حجمی یا پولی طی سال های گذشته بر حسب قسمت های مختلف بازار در این قسمت از تحلیل، ثبت می گردد. پس از آن به منظور بررسی وضعیت کالا اطلاعاتی در خصوص قیمت فروش، سود خالص و .. برای هر یک از کالاهای اصلی خط تولید در چندسال گذشته نشان داده می شود. همچنین رقبای اصلی تعیین و بر حسب اندازه، اهداف، سهم بازار، کیفیت کالای تولیدی توصیف می شود.
– تجزیه و تحلیل فرصت ها
پس از تحلیل وضعیت کنونی بازار، می بایست محیط داخلی و بیرونی کسب و کار بررسی گردد، در این قسمت می بایست نقاط قوت و ضعف سازمان که مربوط به محیط درونی کسب و کار میباشد و فرصت ها و تهدید ها که مربوط به محیط بیرونی کسب و کار می باشد، مشخص گردد.
– تعیین اهداف
مدیریت کالا پس از بررسی وضعیت کنونی و تجزیه و تحلیل فرصت ها باید درباره اهداف برنامه تصمیم گیری کند، در این جا مدیریت با دو نوع تصمیمات مالی و بازاریابی مواجه می شود، اهداف مالی انتظار عملکرد از هر واحد فعالیت اقتصادی می باشد و اهداف بازاریابی به منظور تحقق اهداف مالی تدوین می شود.
– خط مشی بازاریابی
خط مشی کلان بازاریابی طرح بازی برای رسیدن به اهداف برنامه را ترسیم می کند. لازم است مدیریت بازاریابی هنگام تهیه خط مشی با کارکنان خرید و تولید مذاکره کند، هدف از مذاکره اطمینان از تحقق به اهداف فروش بر اساس توانایی در تامین و خرید مواد اولیه می باشد.
– برنامه های عملی
برنامه های کلان بازاریابی برنامه های خردرا برای رسیدن به اهداف بازاریابی را مشخص می کنند، اکنون هریک از ارکان خط مشی بازاریابی باید به گونه ای به سوالاتی از قیبل، چه کاری انجام خواهد شد؟ چه وقت انجام خواهد شد؟ چه کسی آن را انجام خواهد داد؟
هزینه انجام آن چه قدر است؟ پاسخ دهد.
– نتیجه گیری
بازاریاب حرفه ای تمام تلاش خود را در جهت تدوین صحیح برنامه بازاریابی به کار می بندد و در این راستا از آفت هایی از قبیل ناکافی بودن داده و اطلاعات از محیط و رقبا و رویا پردازی جلوگیری می کند.
بسیاری شرکت های موفق برنامه های بازاریابی را جدی می گیرند و سعی بر اصلاح ارکان اصلی آن در راستای نیل به اهداف سازمانی دارند.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *