قیمت گذاری ساده و منصفانه

قیمت گذاری ساده و منصفانه

قیمت کالا باید منصفانه باشد، چنانچه کالای ارائه شده توسط فروشنده در مقایسه با رقبا گرانتر است توضیحاتی راجع به ارزش های اضافه‌تری که کالای موردنظر به خریدار می دهد ارائه شود حتی این توضیحات می‌تواند در قالب یک پیام بر روی جلد محصول باشد.

فروشندگان در بسیاری از مواقع با ارائه خدمت بیش از انتظار مشتری می‌توانند میزان لذت خرید در وی را افزایش داده و درد پرداخت هزینه را کاهش دهند.

همچنین با درج قیمت به صورت ساده در منوهای اعلام قیمت می‌توان تحلیل قیمت توسط مغز را ساده تر کرده و درد ناشی از پرداخت هزینه را کاهش داد.

در تحقیقی سه منو مختلف در رستوران در اختیار مراجعه کنندگان به رستوران قرار گرفت،

 

منوی شماره ۱: قیمت کالای نوع A      ۲۱۰/۰۰۰ریال

منوی شماره ۲: قیمت کالای نوع A      ۲۱ هزارتومان

منوی شماره ۳: قیمت کالای نوع A     بیست و یک هزارتومان

 

محققین انتظار داشتند قیمت های نوشته شده به حروف الفبا، بالاترین تاثیر را داشته باشد و درد کمتری را در ذهن مخاطب ایجاد کند، آنها دریافتند افرادی که منو با قیمت های ساده تری مثل منوی شماره دو در دست داشتند خرید را راحتر و با درد کمتری انجام دادند.

قیمت گذاری در روش نورو مارکتینگ بر مبنای ساده نویسی برای درک بهتر مخاطب است. همچنین استفاده از قیمت دقیق بر روی کالا در کاهش درد خریدار تاثیر گذار است، ثبت عدد ۴۹ هزارتومان به نسبت عدد ۵۰ هزار تومان برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته و تمایل به خرید را افزایش می دهد.

اساتید دانشگاه فلوریدا عکس العمل افراد در مقابل قیمت گذاری در یک حراجی را مورد بررسی قرار دادند در این حراجی برای یک کالا سه قیمت پیشنهاد کردند:

 

۴۸۸ دلار

۵۰۰ دلار

۵۰۲ دلار

 

در این تحقیق از افراد خواسته شده بود قیمت عمده اجناس را تخمین بزنند، به افرادی که قیمت پایه ی ۵۰۰ دلار پیشنهاد شده بود رقم کمتری را تخمین‌زده بودند، این گروه از افراد از عدد مرجع دور شده و عدد بسیار پایین‌تری را به نسبت عدد مطرح شده تخمین زدند. جالب اینجاست که مغز ما با دریافت مبلغ دقیق‌تر حدود قیمت تخمینی را در محدوده قیمت ارائه شده تخمین می زند.

برای مثال برای قیمت ۵۰۰ دلار قیمت تخمینی مشتری در حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ دلار است، و برای قیمت ۴۸۸ دلار قیمت تخمینی مشتری حدود ۴۸۰ یا ۴۷۰ دلار است در این حالت دقت میزان سنجش فرد بیشتر می‌شود و قیمت‌های نزدیکتری به قیمت ارائه شده توسط فروشنده، در ذهن مخاطب نقش می‌بندد. تخمین قیمت نزدیک قیمت ارائه شده باعث کاهش درد می‌شود.

در تحقیق دیگری مشخص شد افرادی که ۴۹۴,۵۰۰ دلار برای خانه قیمت گذاری کرده بودند به نسبت افرادی که مبلغ ۵۰۰,۰۰۰ را انتخاب کرده بودند، خانه هایشان را با قیمت نزدیگتری به این قیمت فروخته بودند و جالب تر اینکه خانه های با قیمت رند پس از گذشت زمان کاهش بیشتری را تجربه کردند.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *