چگونه بازاریابی را شروع کنیم

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

اغلب کسب و کارها برای رشد و توسعه و ثبات در بازار نیاز به بازاریابی محصول و یا خدمت ارائه شده دارند، بازاریابی رکن اساسی کسب و کار است، بنابراین دانستن تکنیک هایی برای شروع بازاریابی می تواند کمک زیادی در راستای ارتقا و بهبود کسب و کار داشته باشد.
گام اول: تحلیل رفتار مشتری
برای شروع کار لازم است درک صحیح از نیاز و مساله مشتری داشته باشید، لازمه این کار تحلیل رفتار مشتری و پی بردن به نیازهای پنهان مشتری ست، گاهی اوقات مشتری قادر به تشخیص صحیح نیازها نبوده و محصول یا خدمتی را درخواست می کند که کارایی لازم را برایش نداشته و در نهایت منجر به نارضایتی وی میشود، دانستن آنچه می تواند مشتری را راضی و خوشنود کند به عنوان اساسی ترین بخش در شروع بازاریابی شناسخته می شود. برای مثال پدال سطل اشغال جنیه ای از نیاز مشتری بود که هیچ گاه توسط شخص ممشتری تقا داده نشد و برای اولین بار کمپانی سازنده با بررسی رفتار مشتری و سعدی در آسان سازی ارتباط وی با محصول سطل آشغال، پدال را بر روی سطل طراحی نمود و مشتری پس از بهره گیری از آن رضالی و خوشنود شد.
گام دوم:محاسبه ارزش از نظر مشتری
نقطه درد هر مشتری هزینه هایی ست که بابت خرید محصول یا خدمت مورد نظر می بایست پرداخت کند، شفاف ترین هزینه ها، هزینه مادی و پولی میباشد که در تکنیک بازگشت سرمایه می بایست برای مشتری توسط شخص بازاریاب توجیه شود، علاوه بر آن هزینه های زمانی و انرژی صرف شده در این تکنیک می بایست توجیه شود.
برای مثال برای خرید محصول، مشتری قرار است A ریال پرداخت کند، در ازای پرداخت این مبلغ به محصولی دست پیدا می کند که می تواند به اندازه B ریال که بزرگتر از A ریال است ارزش پولی و حسی داشته باشد، در حقیقت مشتری با خرید محصول صاحب منفعت شده است، اگر میزان منفعت حاصل شده از حد انتظار مشتری بالاتر باشد مشتری از خرید راضی و خوشنود شده و محصول را به سایرین نیز معرفی مینماید.
گام سوم: بررسی و تحلیل رقبا
کسب و کاری زنده است که مدام محیط داخلی و بیرونی کسب و کار را مورد بررسی قرار بدهد، مهمترین عامل نفوذی در محیط بیرونی کسب و کار رقبا هسنمد، اینکه رقبا دقیقا چه نقاط قوت و ضعف و در مقابل چه فرصت و تهدیدهایی دارند کمک بسزایی در تصمیم گری به موقع در کسب و کار دارد.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *